فورس ماژور در قراردادهای رسمی

پیش نویس:

در پست قبلی (مشاوره کسب و کار) دوستی کامنت گذاشتند که با یادآوری این مساله که سوال کننده سرمایه اش را از طریق یک وام تامین شده است که تذکر کاملا به جایی بود. باید دید آیا اصلا وامی که ایشان گرفته شرایط مناسبی دارد یا نه و آیا برای بازپرداختش به سود پول خود نیاز دارد یا نه. تذکر دوم ایشان این بود که برای خرید سهام نباید با کارگزاری مشورت کرد که من موافق نیستم. شخصا اگر بخواهم سهامی بخرم قطعا ابتدا اخبار هفته های گذشته را مرور می کنم و بعد به تحلیل های چارتیستیک و تکنیکال می پردازم و بعد با کارگزارها مشورت می کنم. اگر دید کوتاه مدت داشته باشم،‌ تحلیل های فنی برایم مهم خواهند بود، اگر دید بلندمدت داشته باشم اخبار و حس خودم از وضعیت بازار. اگر کسی این دانش و اطلاعات را نداشته باشد چه راهی غیر از مشورت با کارگزاری ها می توان پیشنهاد کرد؟

* * *

در پایان قراردادهای رسمی اعم از پیمانکاری، مضاربه، جعاله و غیره، بخشی است که شاید اغلب اوقات صرفا کپی و الصاق می شود و کسی به اهمیتش توجه نمی کند. بخش فورس ماژور یا حوادث غیر مترقبه.

در قراردادی برای برگزاری یک فستیوال که با شهرداری تهران منعقد کرده بودم، دقیقا و عملا به اهمیت این بخش پی بردم! شرکت ما جشنواره اوقات فراغت پایتخت را برگزار می کرد، و افتتاحیه یک روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران (٢٢ خرداد ٨٨) بود. نمایشگاه و جشنواره افتتاح شد در حالیکه وضعیت اجتماعی شهر به هیچ عنوان شبیه ٢-٣ روز گذشته اش نبود و غرفه داران شاکی از خلوت بودن نمایشگاه از بازدیدکننده. از دید ما که پیمانکار شهرداری بودیم، تمام تعهدات خود را انجام داده بودیم‌، ولی غرفه داران ما را می شناسند و شرایط هم به گونه ای بود که شهرداری از هر گونه نارضایتی که منجر به ناآرامی بشود، به شدت حذر می کرد. بازنده قضیه ما بودیم که درمیان فشار شهرداری (کارفرما) و غرفه داران مجبور به پرداخت و عودت وجه همه غرفه داران شدیم.

اگر در آنجا شرایط فورس ماژور تعریف و عواقب آن بر عهده کارفرما قرار می گرفت ما چندین میلیون ضرر نمی کردیم. مطالب زیر معرفی کتاب شرط فورس ماژور، ترجمه دکتر محسن محبی، منتشر شده توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی است.

یکی از اهداف اساسی و سازمانی اتاق بازرگانی بین المللی، " تسهیل مراودات تجاری بین المللی" است. یکی از کارسازترین و مهمترین ابزارهای تحقق و دستیابی به این هدف، تدوین و تنظیم ضوابط و مقررات متحدالشکل یا بعضی شرایط قراردادی یک سان و استاندارد است که در همه قراردادها قابل استفاده باشد؛ چراکه یکسانی و یکنواختی بستر و چارچوب های مراودات و روابط تجاری بین المللی سبب کاهش بروز اختلاف شده و در نتیجه توسعه روابط تجاری و مراودات بین المللی تسهیل می گردد.

اجرای قرارداد طرفین را متعهد می کند که شرایط و مفاد آن را رعایت نمایند . معذلک حوادث پیش بینی نشده که ربطی به طرفین ندارد میتواند بر تعهدات متقابل ایشان در برابر یکدیگر اثر نهد و حتی اجرای قرارداد را متعذر یا غیرممکن سازد . بنابراین طرفین باید هنگام تنظیم و انعقاد قرارداد ، تعهدات خود را طوری طراحی و برنامه ریزی کنند که آمادگی و پاسخ لازم برای برخورد با هرگونه پیش آمد غیرمنتظره از قبیل فورس ماژور را داشته باشند . این جزوه که حاوی شرط فورس ماژور برای درج در قراردادهای بین المللی است ، با همین هدف تنظیم و فراهم شده است تا اگر طرفین قراردادهای مذکور مایل باشند بتوانند با استفاده از آن در برابر حوادث فورس ماژور پیش بینی لازم را بنمایند و از این رهگذر انجام تجارت بین الملل تسهیل گردد.

شرط فورس ماژور اتاق بازرگانی بین المللی اصولاً برای درج در قراردادهای بین المللی تدوین و فراهم گردیده و سع ی شده است طوری طراحی شود که جامع و مانع باشد.

/ 16 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا

سلام، دوست عزیز مطلبتون در مورد گوگل ادسنس رو خوندم و باید عرض کنم اون مشکل نه تنها در مورد گوگل ادسنس و بلکه کلی امکانات و سایتهای کاملا پرطرفدار در سراسر جهان مطرح هست، به طوری که مردم ایران از یک طرف باید از طرف مخابرات و خودی ها تحت مسدودیت و فشار باشند و از طرفی هم خود "ابر سایتها" بخاطر تحریمها بعضی امکانات رو به روی ایرانیها بستند، بخاطر همین من فکر میکنم ایرانیها مظلوم ترین مردم این دنیا باشند! خوشحال میشیم در صورت داشتن فرصت کافی از نظرات و اندیشه های شما دوست عزیز در بحثهای گوناگون سایتی که آدرسش رو قرار دادم استفاده کنیم. وقتتون بخیر.

آرش

با سلام و تشکر از سایت خوبه تون نظر شما در مورد یه کار کشاورزی به سبک گلخانه ای چیه ؟ ما می خواهیم یه کار خوب که جنبه تولیدی داشته باشه شروع کنیم با این موقعیت اقتصادی به نظر شما سرمایه گذاری تو این کارا درست است؟ ازکمک و راهنمایی تون ممنون میشم با تشکر

کامران نرجه

سلام جناب آقای هنر پرور من خبرنگار اقتصادی روزنامه اطلاعات هستم و تقاضا دارم از وبلاگ های اقتصادی من بازدید و در صورت تمایل تبادل لینک فرمایید www.kamrannarjeh.persianblog.ir www.keshvarshenasi.persianblog.i

1

دماغت گندس

محسن خواجه محمدی

مطالب شما رو خوندم، خیلی عالی بود، اگر تمایل داشتید وبلاگ منو لینک کنید...به من ایمیل بدید لینک کنم وبلاگتونو

کامران نرجه

با سلام . اوامر شما اجرا شد و وبلاگ شما را لینک کردم . امیدوارم همکاران خوبی برای همدیگر باشیم . در ضمن از نوع قلم شما خوشم می آید . به نظر بسیار با مطالعه و تعمق می نویسید . به رابطه ای که بین ما ایجاد شده است می بالم و برای شما آرزوی موفقیت می کنم

بهنام کیامرزی

سلام میشه تبادل لینک کنیم http://khaterateyekmiliyarder.persianblog.ir/ خاطرات یک میلیاردر

wakeupiran

آقای عماد هنرپرور با سلام، متنی در مورد "ذخیره قانونی" نوشته بودید که متاسفانه بسیار کم ملات بود و به طرف دیگر داستان ذخیره قانونی ( که بسیار شیادانه است) اشاره نکرده بود. دوستانی هم که کامنت گذاشته بودند بسیار ضعیف به مساله پرداخته بودند. میخواستم ببینم چطور میتوانیم در این مورد یک تبادل و بحثی داشته باشیم تا مساله را روشن تر کنیم؟ اگر مایلید بار دیگر این بحث را به پیش زمینه وبلاگ بکشید تا همه مشارکت کنند. ممنون.

ع

سلام من یک کارمندم که با توجه به شرایط می تونم مقداری پول پس انداز کنم ( الان حدود 3میلیون بیکار دارم و قدرت پس انداز ماهیانه 300هزار تومان) صلاح می بینینید با توجه به اوضاع اقتصادی کشور به سمت بورس برم. ضمنا علاقه به موضوعات اقتصادی هم دارم.ممنون