نرخ ذخیره قانونی

دوستی از من راجع به نرخ ذخیره قانونی پرسید. اول اینکه من از اقتصاد فقط به اندازه 2 تا کتاب 4 واحدی اقتصاد خرد و کلان در رشته مدیریت میفهمم، دوم اینکه مراجع عمده من هم به جای اون دوتا کتاب اینترنته!

خوب، چیزی که من از نرخ ذخیره قانونی می دونم اینه:

نرخ ذخیره قانونی مقداری (درصدی) از پولی است که مردم نزد موسسات مجاز جهت سپرده گیری (بانکها، صندوق ها و موسسات مالی) میذارن که باید از سوی اون سازمانها در اختیار بانک مرکزی قرار بگیره. این پول پشتوانه ای شاید باشه (مطمین نیستم) برای عدم ورشکستگی اونها یا شاید بهتره بگیم برای تضمین پرداخت اصل سرمایه مردم در صورت ورشکستگی موسسات مربوطه.

طبیعیه که هر چی این نرخ کمتر باشه موسسات مالی توانایی حرکت بیشتری دارند. همه اینهارو خوندید؟ خوب بعد از اینکه اینارو نوشتم رفتم تو اینترنت چرخ بزنم دیدم ضرورت ذخیره قانونی با روی کار اومدن شرکتهای بیمه و امکانات بیمه کردن سپرده ها٬ از بین رفته و در حال حاضر این نرخ به عنوان یک ابزار مالی دست بانک مرکزی هست (مثل سایر ابزارهای مالی نظیر توزیع اوراق مشارکت دولتی و غیره)

خوب دوست ما پرسیده بود این جمله یعنی چی:

هرچه نرخ ذخیره قانونی کمتر باشه، قدرت اعتبار دهی بانک ها زیاد میشه

با تعریفی که عرض کردم: وقتی بانک شما درصد کمتری از پول شما به عنوان سپرده گذار رو مجبور باشه به بانک مرکزی تحویل بده، بدیهیه که قدرت بالاتری برای ارایه اعتبارات دارن (چون پول بیشتری دارن!) به عبارت دیگه شما میتونید بهره پولی که این موسسات مجبورند نزد بانک مرکزی بذارند رو به عنوان هزینه های این موسسات قلمداد کنید که با کم شدن نرخ، این هزینه ها هم کاهش پیدا میکنه.

حالا اگر بانک مرکزی تصمیم بگیره برای مبارزه با تورم٬ میزان نقدینگی رو در کشور کاهش بده (سیاست انقباضی پولی)٬ میتونه نرخ ذخیره قانونی رو بالا ببره؟ یعنی موسسات مالی رو مجبور کنه پول بیشتری پیش دولت بذارن. به نظر من خیر! چون در دراز مدت با بالا رفتن این نرخ، قدرت سوددهی بانکها کم میشه و در نتیجه میل مردم به سپرده گذاری کم میشه و پولها از بانکها به خونه ها میره و این یعنی همون تورم.

/ 4 نظر / 43 بازدید
گمنام

عماد جان خيلی لطف کردی واقعآ ممنونم‌ ،من هم دارم کم کم درس های ارشد رو ميخونم .چون ميخوام مديريت شرکت کنم موفق باشی

محمّد كيهاني

سلام چه وبلگ خوبي داريد آقا عماد واقعاً عالي است و از نحوه پاسختان به دوستمان هم لذت بردم. هم نويسنده خوبي هستيد هم معلم خوبي و هم آدم خوبي كه پاسخ دوستان را مي دهيد! به وبلاگ شما لينك دادم.

دولت دوازدهم

سلام.... خوبید... همون جور که گفتید نرخ ذخیره قانونی درصدی از سپرده های مردم در بانکهاست که باید به بانک مرکزی داده بشه... این ذخیره راهکاریه که بانک مرکزی رو در نظارت بر عملکرد بانکها و کل اقتصاد توانمند تر میکنه.... مثلا بانک مرکزی میتونه با این نرخ سیاست پولی و مالی از هر نوعش اعمال کنه... به نظر من این نرخ ارتباطی به ورشکستگی و یا تضمین باز پرداخت اصل سپرده مردم نداره چون اگه این جور باشه دیگه دلیلی نداره که بانکها اقدام به بیمه کردن سپرده هاشون کنن(نظر من اینه)... هدف عمده از قرار دادن سپرده قانونی جلوگیری از خلق پول توسط بانکهاست و همچنین مبارزه با تورم و رکود در اقتصاد.... به وب من هم یه سری بزن...

دولت دوازدهم

سلام.منظور از خلق پول اینه:به فرض بنده در یک بانک خاص مبلغ 100 واحد سپرده قرار میدهم و در مقابل بانک به من یک دسته چک به میزان 100 واحد میدهد. بانک از 100 واحد بنده به فرض 2 درصد رو به بانک مرکزی به عنوان ذخیره قانونی میده و ما بقی رو به فرد دیگری وام میده حال این فرد مبلغ وام رو در بانک قرار داده معادلش دسته چک میگیره ...این روند ادامه پیدا میکنه تا اون 100 واحد تموم بشه...(این فرایند خلق پوله) حالا اگه ذخیره قانونی وجود نداشته باشه بدون کسری از 100 واحد وام دهی و. سپرده گذاری بی نهایت ادامه پیدا میکنه ... پس یکی از دلایل وجود ذخیره قانونی جلوگیری از خلق پول بی نهایته...