مدیریت ریسک

مباحثی مانند مدیریت ریسک و مدیریت بحران و غیره از اون دست مباحث مدیریتی هستند که همیشه در کتاب ها و در دانشگاه به ما یاد می دهند ولی ما در غالب مدیران شرکت ها اغلب در آخر به روش های سلیقه ای و شخصی (گاهی هم هیاتی و عشقی!) به اونها عمل می کنیم! البته دلایلی هم خود من برای این مساله قائلم، مثل سایز عمده شرکت های ایرانی که در حد کوچک (Small Business) هست و روابط و قواعد آکادمیک به سختی قابل تعمیم به اونها هستند، نوع مشکلات ما شرکت های ایرانی که بعضا غیر استاندارد و باز هم غیر قابل تعمیم است، و 100% در نهایت نوع آموزشی که مدیران ایرانی در دانشگاه های می بینند که فقط میتونه شبها کینز و فریدمن رو به خوابشون بیاره نه آموزه هاشون رو! راستی، اصلا مدیران ایرانی آیا مباحث مدیریتی رو در دانشگاه خونده اند یا ...؟! اینم حتما دلیل بعدیه. به هر حال من که حق دارم راجع به این مباحث در وبلاگم بنویسم، حتی اگر خودم در بیزینسم اجراشون نکنم!
در تعریف مدیریت ریسک فرایند سنجش یا ارزیابی ریسک و بعد ارایه راهکار و استراتژ ی هایی برای اداره و کنترل ریسک است. به نظر من ریسک هم مثل سایر استراتژی های یک بنگاه به کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم میشه. ریسک های کوتاه مدت و میان مدت در لایه های اجرایی و کارشناسی صورت می گیرند و ریسک های بلند مدت در لایه رهبری شرکت ها. افزایش رقابت، پیچیدگی های محیطی، پیشرفت و پیدایش تکنولوژی های نو، روش های جدید عرضه محصول و مواردی از این دست، عواملی هستند که سازمان ها و بنگاه های اقتصادی را در دوران فعالیت خود با ریسک های بسیاری مواجه می سازند. یعنی در هنگام بروز این تغییرات در اقتصاد و تکنولوژی، بنگاه ها با چالش های ریسک زا برای تغییر بستر های موجود، هزینه برای به دست آوردن این دستآورد های جدید و غیره مواجه می شوند که تمامی اینها خطراتی را دارند. ریسک کلا به عقیده من یعنی "عدم توانایی در پیش بینی نتیجه راه جدیدی که می خواهید در آن قدم بگذارید"
ریسک های استراتژیک به این علت بلند مدت نامیده می شوند که  دوره زمانی طولانی پس از ظهور نخستین آثار این نوع ریسک تا بروز خسارت و زیان وارده نیاز به سپری شدن است. مثلا بالا رفتن قدرت فنآوری در دوربین های گوشی های موبایل دایما باعث می شود شرکت های سازنده دوربین های قدرتمند تری را بتوانند بر روی گوشی های تولیدی خود بگذارند. سرمایه گذاری برای استفاده از این فنآوری های نوین کم ریسک می باشند چراکه ثابت شده مردم از آن استقبال می کنند. ولی برخی امکانات مانند گذاشتن امکان ویدیو پروژکشن بر روی موبایل هنوز پر ریسک محسوب می شود. به همین دلیل اولین بار در موبایل شوی بارسلونا سال 2008 نمونه هایی از این نوع گوشی ها توسط موتورلا به نمایش گذاشته شد و توسط هیچ شرکتی تولید انبوه نگشت.
مدیریت ریسک زمانی معنا و مفهوم می یابد که شرایط با احتمال بروز زیان و عدم اطمینان مواجه شود. این نوع مدیریت شامل حوزه های گسترده ای است که مسایل مالی، عملیاتی، تجاری (مثل مثال بالا)، استراتژیک و حوزه وسیع تری به نام حوادث خطرآفرین را در بر می گیرد. ناتوانی عوامل تجاری در مدیریت مناسب این گونه ریسک ها، سبب زیان های وارده ناشی از آن در سطح جامعه می شود و این مسئله اثر ناامید کننده ای را در پیشرفت های آتی علم و تکنولوژی و استفاده مدیران از آن ها خواهد گذاشت.

امروز با وبلاگی آشنا شدم که ماه هاست درباره مدیریت ریسک می نویسه: riskpersia.blogspot.com خودم هم هنوز مطالبشو کامل نخوندم ولی به نظر که هیجان انگیز میرسه! حتما مطالعه کنید.

/ 4 نظر / 22 بازدید
niam

عماد عزیز خیلی ممنون از لطفت اینکه مدیریت ریسک در ایران هنوز جا باز نکرده است به نظر من چند دلیل عمد ه دارد. مهمترین دلیل همونیه که خودت اشاره کردی، به بیان دیگر در ایران مالکیت و مدیریت از هم تفکیک نشده اند، بنابراین سرمایه گذار ( که لزوما دانش مدیریتی ندارد ) راسا به مدیریت کسب و کاری که ایجاد کرده است میپردازد و نتیجه همانی میشود که شاهدش هستیم. تاسف بار اینجاست که بسیاری از رشته های مدیریتی در ایران حتی در دانشگاه نیز از اقبال چندانی برخوردار نیستند. اما از جهات دیگر هم میتوان به مساله پرداخت، اول اینکه این موضوع اساساً نوپا است. در حال حاضر هنوز هیچ استاندارد مدون و مورد قبول عام در این زمینه وجود ندارد ( بر خلاف مدیریت کیفیت و مثلاً استاندارد ایزو 9000) دلیل دوم اینکه افراد این حوزه باید دانش ریاضی بالایی برای پرداختن به قسمت تحلیل ریسک کمی داشته باشند که در مدیران و یا مالکان ضنعت در ایران و در بقیه جهان عمدتاً ناچیز است. ودلیل سوم اینکه حاشیه سود هنوز در ایران فوق العاده بالاست! بنابراین ریسک کردن به معنای شکست یا پیروزی نیست، بلکه به معنای سود بسیار باا یا سود بالا است! و همین مساله باعث م

niam

(با سلام ) .... باعث میشودکه مدیران یا صاحبان کسب و کار علاقه چندانی به مباحث مدیریت ریسک نشان ندهند چرا که فعلا نیاز چندانی به ان احساس نمیکنند. به نظر من در آینده ای بسیار نزدیک این مساله در ایران هم مورد توجه قرار خواهد گرفت. فقط امیدوارم که بلای شومی که بر سر مدیریت کیفیت در ایران نازل شدف به جان مدیریت ریسک نیافتد. !!! سعی میکنم یه ئمطلب خیلی جامع در این مورد بنویسم به زودی! اردتمند - نیام یراقی !

امیر حسین سید جلالی

جناب آقای عماد هنرپرور با سلام خدمت شما دوست عزیز میخواستم خواهش کنم اگه کتاب مناسبی در رابطه با مدیریت ریسک و سرمایه گذاری میشناسید به من معرفی کنید لطفا" میخوام مفاهیم کتاب سلیس و روان و میانه باشه مرسی