نمونه قرارداد کار

به عنوان مدیر در یک شرکت٬ قطعا یکی از دغدغه های سازمانیتان که می تواند در موفقیت مجموعه شما موثر باشد٬ قرارداد های بین شما و نیرو های کارتان است. این رو نه از این لحاظ میگم که قرارداد باید به نفع شما یا کارمندان تنظیم شده باشد (مثل اغلب کارفرما های ایرانی!) بلکه مهم است از این جهت که قرارداد خوب:

- اطمینان خاطر به کارفرما می دهد

- رایت خاطر به کارمند می دهد

- جنگ اول است و بهتر از صلح آخر (در دادگاه!)

- یک نظم ذاتی و تعیین منطقی در انتظارات به همراه دارد.

حالا قرارداد خوب چیست؟! قراردادی که وظایف و انتظارات دو طرف به خوبی در اون تشریح شده باشه (بدیهی بود؟) ولی من دنبال این قرارداد کلی گشتم! قراردادی که بر اساس قانون مدون کشور باشه و با شفافیت در اون٬ برای شما خواب راحت در شب ها به همراه بیاره!

این نمونه قراردادی هست که من بدست آوردم. البته باید فیلد های خالی رو هم به صورت مناسبی پر بفرمایید:

بر اساس مفاد ماده دوم قانون کار جمهوری اسلامی ایران، این قرارداد کار بین ..... که در این قرارداد به اختصار«کارفرما» نامیده می شود و آقا / خانم : ............... فرزند .............. دارای شناسنامه شماره ............... صادره از .............. ساکن   ...................................که از این پس «کارمند» نامیده میشود منعقد میگردد.

 

تبصره: این قرارداد جهت کار موقت با توجه به بند (و) از ماده 10 قانون کار  بین طرفین تنظیم گردیده است.

 

1) مدت قرارداد :

 

مدت این قرارداد ................. ماه است که شروع آن از تاریخ................... و پایان آن تاریخ ..............................     می باشد و محل انجام کار، واقع در دفتر مرکزی کارفرما به نشانی ........................................... می باشد.

 

تبصره:      ۳ ماه از ابتدای مدت این قرارداد جنبه آزمایشی دارد و در حین و پایان مدت مذکور چنانچه نحوه خدمت کارمند فوق الذکر مورد تایید کارفرما نباشد طبق مقررات قانون کار به این قرارداد خاتمه داده خواهد شد.

 

2) موضوع قرارداد :

 

انجام خدمت در قسمت ..................................... شرکت می باشد و آقای / خانم ....................................... متعهد است که وظایف محوله را با رعایت مقررات و طبق شرح وظایف ابلاغ شده به ایشان انجام دهد.

 

3) ساعت کار :

 

 ساعات کار شرکت معادل 44 ساعت کار در هفته می باشد و در صورت انجام کار اضافی با تایید کارفرما، طبق مقررات قانون کار مزایای اضافه کار به کارمند پرداخت خواهد شد. 44 ساعت کاری در هفته به شکل 5 روز (از شنبه الی سه شنبه) 9 صبح الی 6 بعد از ظهر، چهار شنبه ها از 9 صبح الی 5 بعد از ظهر و پنج شنبه ها تعطیل می باشد.

 

4) حق السعی:

 

4-1) حقوق ماهیانه           .................. ریال

 

4-2) سایر مزایا:              

 

 

 

 

 

 

 

تبصره:    مالیات بر حقوق و مزایا و کسورات مربوط به حق بیمه تامین اجتماعی و سایر کسورات قانونی از دریافتی ماهانه کارمند کسر و خالص پرداختی از طرف کارفرما به نامبرده پرداخت خواهد شد.

 

5)         خانم/آقای ...................................... طی مدتی که برای شرکت کار می کنند حق استفاده از تعطیلات رسمی و مرخصی اسحقاقی سالیانه را بر اساس مقررات قانون کار دارا خواهند بود.

 

6)         این قرارد پس از پایان خدمت از سوی هر یک از طرفین قابل فسخ خواهد بود ولی در حین اجرای آن نیز با توافق طرفین و پرداخت حق سنوات معادل یک ماه آخرین حقوق ومزایای دریافتی در ازاء هر سال خدمت می تو.ان این قرارداد را فسخ کرد مشروط بر اینکه این تصمیم یک ماه قبل به طرف مقابل اعلام شده باشد. در صورت پایان یافتن مدت قرارداد نیز شرکت موظف است پاداش پایان خدمت را معادل یک ماه آخرین حقوق دریافتی بازاء هر سال کار به کارمند بپردازد.

 

7)         خانم/آقای ..................................... با دریافت مبالغ مذکور هر گونه ادعای بعدی درمورد دریافت مزایای پایان قرارداد کار را از خود سلب نماید.

 

8)         اختلافات ناشی از اجرای این قرارداد، بدواً از طریق سازش بین طرفین حل و فصل و در صورت عدم سازش در مراجع حل اختلاف مذکور در قانون کار حل و فصل خواهد شد.

 

9)         بقیه مواردی که در این قرارداد پیش بینی نشده باشد بر اساس قانون کار و سایر قوانین مربوطه خواهد بود.

 

این قرارداد در 9 بند و 3 تبصره در تاریخ .................... تنظیم و به امضاء طرفین رسید.

 

 

 

 

 

 

/ 15 نظر / 58 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

آقا من کم کم دیگه ناامید بودم که روی وب چیزی پیدا کنم. واقعا متشکرم.

حبیب الله

لطفایک نسخه از نمونه قرارداد برای من ارسال دارید با اخترام حبیب

به اندیش

بسیار ناقص و ابتدایی بود. البته با کمال احترام به نویسنده وبلاگ

به اندیش

دوست عزیز سلام مجدد ایرادات بسیاری به قرارداد وارد است فقط اجمالا عرض کنم مثلا اشاره به دوره آزمایشی ( به اینصورتی که شما نوشته اید )مطمئنا گره ای به کار شما در مراجع حل اختلاف خواهد زد که بازکردنش با کرام الکاتبین است . ضمنا به صرف اینکه تصمیم به فسخ قرارداد یکماه قبل به طرف مقابل اعلام شده باشد که دلیلی بر انفساخ قرارداد نمیتواند باشد بلکه باید طرف مقابل هم کتبا قبول و تائید کرده باشد. به هیچ وجه نمیتوان کارگر را از ادعای بعدی در مورد دریافت مزایای پایان قرارداد از وی سلب نمود. با احترام : خوشوقتی

[عصبانی][عینک][خداحافظ]

بهروز کریمی

در بحرانی ترین شرایطی که از سوی بیمه به شرکت ما تحمیل شده بود ( در خصوص قرارداد با کارکنان ) بودم ، از این قرارداد استفاده کرده و بهترین نتیجه ممکن را گرفتم . واقعا" ممنونم

مهدی-صفائی

هت تبادل لینک برایتان آدرس سایت خود را فرستادم متشکرم از شما

محمدعلی

با تشکر از اطلاعاتی که در وبلاگتون گذاشتید. با آرزوی موفقیت

حامد

بسیار عالی بود لطف کردین شاید بگم یک نصف روز منو جلو انداختی

شیرین

باسلام؛ از متن قرارداد کاریتان واقعاً ممنونم. [گل][گل][گل][گل][گل][گل]